•  

  0324 325 98 68

 •  

  tugbamtemizlik@gmail.com

 • Mersin Temizlik Şirketleri -
 • - Mersin Temizlik Hizmetleri

İnşaat Sonrası Temizlik

Büyük şehirlerimiz, kentsel dönüşüm kapsamıyla, şantiye alanına çevrildi. Bu sebeple inşaat sonrası temizlik ile alakalı birçok profesyonel şirket hizmet vermektedir. Mersin geçmişten bugüne milyonlarca kişinin kurtuluş ümidi oldu. Bu sebeple, ülkeminiz her kentinden, milyonlarca insanın göç etmesi ile Mersin, çarpık yapılaşma kenti oldu. Bu yüzden sistemin daha da tıkanmaması, meydana gelmiş veya gelebilecek sorunların tespit edilip ortadan kaldırılması ve insanlar için daha yaşanabilir evler oluşturmak için kentsel dönüşüm projesinin önemi çok büyüktür.

Mersin’un her bölgesinde, inşaatlar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle lüks konutlar yapan inşaat şirketleri, mersin inşaat sonrası temizlik için profesyonel şirketlerle çalışmaktadır.

İnşaat sonrası temizlik ne demek?

Kaba inşaatın bitmesiyle birlikte, boya ve sıva işlerine başlamadan önce yapılan geniş çaplı temizliğe denir. İnşaattan arta kalan malzemeler, variller, demir ve teller, çalışanların etrafa saçtığı çöpler ve benzeri gibi atıkların temizlenmesi işlemine, inşaat sonrası temizlik denmektedir. Bu firmalar, inşaat şirketleri içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Eleman ve ekipman sorunları ile uğraşmak zorunda kalınmıyor. Sadece temizlik firması yani bir kişi ile muhatap olduklarından dolayı, her iki tarafta mutlu oluyor.

İnşaat sonrası temizlik, ince ve kaba temizlik olmak üzere 2’ye ayrılır.

İnşaat sonrası kaba temizlik, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, inşaattan arta kalan malzemeler, demir ve teller, variller gibi atıkların temizlenme işlemine denir. Kaba temizlik, sıva ve boya işleminden önce yapılır. İnşaatın içi, dışı ve çevresi tamamen temizlenir.

İnşaat sonrası ince temizlik ise, evlerin teslim edilmeden önceki son temizliğidir. Kaba temizlik ile arasındaki fark, çok daha ayrıntılı ve nitelik sahibi kişilerin yapabileceği bir temizliktir. İnşaat firmaları, inşaat sonrası ince temizlik yapabilecek şirketleri araştırırken, daha önce hangi inşaat firmaların işini yaptıklarını, personel sayı ve niteliklerini, kullanılacak temizlik ürünlerinin kalitesine kadar araştırırlar.

İnşaat sonra ince temizlik işi, ev temizliği yapan bayanların yapabileceği bir şey değil. Bu iş;

 • Marketten alınan temizlik ürünüyle
 • İnşaat içerisindeki tozları çalı süpürgesi ya da elektrik süpürgesiyle çekmek
 • Jilet ile camdaki boyaları çıkarmakla, olacak işler değil.

Bu sebeple, inşaat sonrası ince temizlik işini nitelikli ve konusunda tecrübeli insanlarla yapmak gerekir. Aksi takdirde hem konutunuz zarar görür hem de akıntıya karşı kürek çekmiş olursunuz.

İnşaat Sonrası Temizlikte Yapılanlar

İnşaat sonrası yapılacak ince temizliği maddeleyecek olursak;

 • Camları çizmemek için özel üretilmiş cam kazıma aletleri ile pencere ve iç kapı camlarındaki boya, sıva, cam etiketi gibi şeylerden temizlemek
 • Cam çerçeveleri, kapılar, mutfak ve banyo dolaplarının temizliği
 • Kalorifer peteklerinin iç ve dış temizliği
 • Pencerenin ön ve arka tarafındaki mermerlerin temizlenmesi
 • Tuvalet ve banyo gibi ıslak yerlerdeki derz lekelerinin tespit edilip, özel temizlik ürünleriyle temizlenmesi
 • Parkelerin, gerekli ekipmanla doğru şekilde temizlenmesi hem zemin parlaklığı verecek hem ürünlerinizin korunması için idealdır.

Bu işlemlerin sonrasında, inşaat firmasının, temizliği kontrol etmesi gerekmektedir. Kontrol işlemini, bu işten anlayan deneyimli ve bilgili bir uzman yapmalıdır. Tespit edilenin sorunun, anında söylenip, çözümüne geçilmelidir. Bu kontrol aşamasında, temizliğin yapıldığı bütün oda ve depolar titizlikle incelenir. İnşaat temizliği sırasında kalkan tozlar, en ufak noktalara bile girmektedir.

Profesyonel temizlik firmaları ile çalışın

Mersin inşaat sonrası temizlik basit gibi gözükse de bu makalemizi okuduktan sonra, işin ne kadar büyük ve zahmetli olduğunu anlamışsınızdır. Bu yüzden inşaat sonrası temizlik işini vereceğiniz firmayı çok iyi araştırın. Daha önce hangi firmalara iş yaptığından tutun da personellerin niteliğine kadar araştırma yapmanızı öneririz.

mersin temizlik şirketleri, mersin temizlik firmaları, mersin temizlik hizmetleri, temizlik şirketleri mersin, mersin temizlik şirketi